A demokráciára leselkedő veszélyek
A demokráciát három fő veszély fenyegeti: 1. a jóléthiány; 2. az erkölcsromboló jólét; 3. az irracionalitás.
A jóléthiány juttatja hatalomra a diktátorokat. Amikor a lét alapjai megrendülnek, a többség úgy érzi, hogy szükséghelyzetben most már elég a szép szavakból, jöjjenek a tettek, akár erőszakos formában is. A demokrácia ettől rövid úton összeomlik, de a felelősség nem az evolúciós reflexeket követő többségé, hanem azé, aki miatt a lét alapjai megrendültek. Az 1930-as évek gazdasági világválsága juttatta hatalomra Hitlert, de ezért nem a német nép, hanem a válság kirobbantói felelnek. A jóléthiányból ugyanis mindig radikalizmus lesz, ezen a ponton a folyamat már nem befolyásolható. A valódi döntési lehetőség a jóléti válság kirobbantása előtt van: ne okozz jóléti válságot, és nem lesz radikalizmus. Vagy: ne áraszd el Európát más kultúrából jövő, alkalmazkodni nem hajlandó menekültekkel, és Európa nem fog jobbra tolódni.
A jólét időről időre eléri azt a szintet, amikor az egyén úgy érzi, hogy jó dolgában neki már mindent – és bármit – szabad. Elkezd az egyre rafináltabb jogaira hivatkozni, a kötelességeit elhanyagolja, és ebből szintén rövid úton összeomlás lesz. A közösség fenntartása ugyanis mindig némi lemondást és önmérsékletet igényel az egyén részéről, ezt nevezhetjük kötelességnek vagy erkölcsnek is. Ahol az egyén semmilyen rövid távú érdekéről nem hajlandó lemondani, ott nem alakulhat ki közösség, vagy ha már kialakult, akkor összeomlik. Az erkölcs rövid távon sosem indokolható, nem nyilvánvaló az értelme, hosszú távon viszont közösségi jóléthez vezet, és áttételesen egyéni jólétet, boldogságot, kiteljesedést okoz. Az úgynevezett egyéni jogokat ezért mindig egyensúlyban kell tartani a kötelességekkel.
A harmadik veszély az irracionalitás, amely két formában tör a jóléti társadalmakra. Egyrészt a közéleti alkuk keretében, másrészt véleménymanipulációként. A kormányon lévő többség sosem mondja, hogy 2+2=4, e helyett vagy 3-at, vagy 5-öt mond. Az ellenzék sosem mond 4-et, hanem szintén 3-at vagy 5-öt helyez ezzel szembe. A 4-es eredmény nem „szexi", nem izgalmas, nem lelkesít. Olyat, hogy 2+2=4 bárki tud, de tömegekkel elhitetni, hogy 3 vagy 5, csak a karizmatikus politikus képes. Tény, hogy a kétszerkettő józanságára appelláló párt még soha nem lett sikeres. A logikai középúthoz képest ennyi torzulás elkerülhetetlennek tűnik. Akkor válik problémává, ha a kormány és az ellenzék egymásra licitálva növeli a torzítást: például az egyik 16. havi nyugdíjat ígér, a másik meg 18. havit. Ebből is összeomlás lesz, mert a helyes intézkedések a logikai középút felé mutatnak. Az irracionalitás másik formája a véleménymanipuláció: az emberek maguktól meglehetősen tisztában vannak az egyéni és közösségi érdekeikkel. A józan (paraszti) eszüket használják. Ha azonban a média híranyagát fogyasztják, eltorzul a látásmódjuk, pontosabban, szűrt, elferdített információkkal eltorzítják a látásmódjukat, és ilyenkor gyakran a saját érdekeik ellen szavaznak. A politikai korrektség például elfedi a józan ésszel még nyilvánvaló érdekeket. Bizonyos dolgokat nem illik kimondani, bizonyos vélemények szalonképtelenek, bizonyos álláspontok az intenzív érzelmi nyomás miatt vállalhatatlanná válnak, az ésszerű érdekek átmenetileg háttérbe szorulnak. Öt évvel később aztán senki sem érti, hogyan születtek meg azok a rossz döntések, amelyek a pillanat érzelmi nyomása alatt még nagyon jónak tűntek. Minél előbb kijózanodik a választó, annál jobb. A demokrácia jó működése azt feltételezi, hogy az emberek hosszú távon a józan paraszti eszük és a jól megfontolt érdekeik szerint szavaznak.
A fentiekből úgy tűnhet, hogy a demokráciának több oka van összeomlani, mint tartósan fennállni, de a látszat ezúttal csal: a rendszeres választások képesek semlegesíteni a veszélyforrásokat, és stabilizálni a vészes kilengéseket. A demokrácia legfontosabb féke és ellensúlya nem holmi intézményi garanciarendszer, hanem maga a választói többség. Ez a többség úgy leng jobbra és balra, hogy a rendszer egésze nagyjából középen marad.