12. téveszme: A világ megérthető és javítható formalista panelekkel
Ezzel szemben a valóság az, hogy a világ csak a tartalomra figyelve érthető meg és javítható.
A formalizmus előnye az egyszerűség, a hátránya viszont, hogy rengeteg problémát okoz a világban. A „helyes" formákban gondolkodó ember sablonokat alkot/alkalmaz, amelyeket ráerőltet a valóságra, akár passzolnak, akár nem. Képletesen: fog egy kalapácsot, és attól kezdve mindent szögnek lát maga körül.
Formalista gondolkodást tükröz például az emberi „jogok" rendszere, a jogállamiság, a szólásszabadság, a „szabad" piac, az egyenlő bérek elképzelése, és még annyi más házgyári panel a világról. Közelebbről megvizsgálva mindig kiderül, hogy ezek a sablonok fiktív konstrukciók, amelyek eredetileg tartalmi előnnyel jártak, ám az eredeti kontextusukból kiemelve eltorzulnak (vulgarizálódnak), és haszontalanná, sőt károssá válnak. Az úgynevezett emberi jogokról évekig lehetne parttalanul vitatkozni, e rövid írás céljára olyan formalista rendszert választottam, amelyről egy perc alatt belátható, hogy elvileg működhetne, csak gyakorlatilag nem működik.
A logikai következtetések, pontosabban a téves érvelések modelljén fogom illusztrálni a formalizmus kudarcát. A szakirodalom húsz-harminc elterjedt érvelési hibát tart számon. Például amikor értelem helyett az érzelmekre apellálunk, a következtetésből vezetjük le a kiinduló állítást, egymásból nem következő érvekkel jutunk álkövetkezetésre, elfogadottnak vesszük a kritikailag vizsgálandó következtetést, meghamisítjuk mások érvelését, és a hamisítványt cáfoljuk, stb. Közéleti vitákban nagy örömmel szokás lecsapni ezekre a vélt vagy valós érvelési hibákra. Miért is? Azért, mert a formalisták úgy vélik, hogy a következtetés akkor, és csak akkor, helyes, ha formailag helyesen értük el. Tévednek.
Egy gondolatmenet végpontja mindig önmagában (is) vizsgálandó. A formailag hibásan elért következtetés nem automatikusan hibás. Vagy helyes, vagy helytelen, ám ezt nem a levezetés formája, hanem a valóságismeretünk alapján tudjuk véleményezni. A formai hibával elért következtetés helytelenségét adottnak venni maga is logikai hiba, angol neve: the fallacist's fallacy (az érvelési hibára hivatkozás mint érvelési hiba).
Ha a logika zárt rendszer lenne, akkor helyes érvelési formákkal helyes következtetésekre jutnánk vele, helytelen érvelési formákkal meg helytelen következtetéseket vonnánk le. Ez azonban nincs így. Példa: Lajos, aki unszimpantikus, és sokat hazudik, azt állítja, hogy ma reggel felhős volt az ég, tehát kettő meg kettő négy. Helyes vagy helytelen ez a kétes úton elért, és szintén kétes úton vitatott következtetés? A következtetés helyességéről csak a tartalmat (2+2= ?) megfontolva tudunk véleményt formálni. Beláthatjuk, hogy semmiféle formai megfelelésre törekvés nem helyettesíti a tartalom érdemi vizsgálatát. Ez nem csak a logikára, hanem az élet minden területére érvényes.
Néhány aktuális példa
1. Irakban jogállami demokráciára van szükség ahhoz, hogy az ország újra élhetővé váljon? A jogállam és a demokrácia üres formája aligha oldja meg a tartalmi problémákat. Mivel Irakban hiányzik a jogállamiság és a demokrácia tartalma iránti elkötelezettség, a formákkal visszaélnek, és a jövőben is vissza fognak élni. Okosabb lenne az elérendő tartalomra koncentrálni, és belátni, hogy Szaddam idejében Irak nem volt jó hely, mégis jogállamibb és demokratikusabb volt a mai állapotnál. Ugyanez a helyzet Szíriában és Afganisztánban. Minél nagyobb a nyugati nyomás a jogállami demokratikus formák bevezetése érdekében, annál távolabb kerülnek ezek az országok a jogállami demokrácia tartalmától.
2. Magyarországon a szabad piacgazdaság kiépítése hozna gazdasági fellendülést? A szabad piacgazdaság formája akkor használ, ha van hazai tőke és gazdaságfejlesztési elkötelezettség. Ha ezek valamelyike hiányzik, akkor a forma nem vezet tartalomhoz, hanem a tőkeerős gazdasági csoportoktól való függést alakít ki. A szabad piacgazdaság helyett gazdasági rabság lesz az eredmény, amit a tartalomra figyelve aligha szeretnénk. Amennyiben a magyar állampolgárok lehető legszélesebb rétege számára előnyös gazdasági fellendülés a célunk, a hazai tőkeerőt és vállalkozó szellemet kell erősítenünk akkor is, ha ez formálisan bírálható, sőt felszínesen helytelennek tűnik. Ésszerű megközelítésben nem a forma, hanem a tartalom számít.
3. Magyarországon növelni kellene a sajtószabadságot? Formálisan talán igen, hiszen nemzetközi szervezetek, jelentések, mutatók és rangsorok követelik ezt. Tartalmilag viszont aligha, mivel még a mai állapot is a bal-liberális oldalnak kedvez. Ha engednénk a formális követeléseknek, az nem valódi sajtószabadságot eredményezne, hanem bal-liberális hegemóniát. Franciaország és Németország esete mutatja, hogy ez mit jelent: jobboldalinak lenni nyugaton párialét. Bármit is gondol erről az utca embere, a csendes választói többség, sajnos nem tudja elmondani. Jobboldali véleményt kifejteni nyugaton ciki, szalonképtelen, kipellengérezendő. A formális sajtószabadság eredménye véleménydiktatúra az egyik oldal számára, véleményrabszolgaság a másik oldal számára. Ha tartalmi sajtószabadságot szeretnénk, akkor hosszú távon ellen kell állnunk akár az összes nemzetközi szervezet, jelentés, mutató és rangsor nyomásának.
4. Minden demokráciában be kellene vezetni a melegházasságot, akár a többség tiltakozása ellenére? Formális megközelítésben: minden ember összeházasodhat a jogilag cselekvőképes szerelmével. A melegek tartalmi boldogsága érdekében ez mégsem tűnik célszerűnek. A nyugati országok jelentős részében már bevezették a melegházasságot - tiltakozik is ellene az ottani társadalom közel fele, és egyre nő a melegügyben kőkonzervatív álláspontú bevándorlók aránya. Néhány éven belül a többség a melegházasság ellen fordul, és nincs az a médiadiktatúra, amelyik tartósan el tudná nyomni a csendes többség hangját. A létező problémákat letagadó véleménydiktatúra csak a szélsőjobbot erősíti. A melegházasságot számos országban el fogják törölni. Egy-két helyen talán mutatóba megmarad, hogy aki melegházasságot akar, ott megkaphassa. Ha minden demokráciában bevezetnénk, akkor ehhez antidemokratikusan el kellene nyomni a többséget, és egyrészt milyen alapon, másrészt minek, ha a melegházasságnak úgysem lesz jövője? A melegházasság mindenhol kőkonzervatív bevándorlók befogadásával jár együtt, ami önsorsrontó kettős hiba: 1. a főhatást hamar elnyomja a mellékhatás; 2. a főhatás átmeneti, míg a mellékhatás tartós. Hamarosan nem lesz melegházasság, ám marad a konfliktus a kultúridegen bevándorlókkal. Ha a tartalmi jólétre, így a melegekére is, figyelünk, ez nem kívánatos megoldás.
Összefoglalva: a formális sablonokat erőltetve esélyünk sincs megérteni a világot, amely így rosszabbá válik általunk. Ha jobbá szeretnénk tenni, a tartalomra kell figyelnünk.
Fast Approval, Simple & Easy to Apply
VálaszTörlésDR JAMES ERIC LENDER with Installment Loan
Personal Loan
Business Loan
Loan Consolidation
Approved loan in few hours
Online Fund transfer services
Please contact our financial advisor.
Call us : 8929509036
Whatsapp : 918929509036
https://wa.me/918929509036
Email financialserviceoffer876@gmail.com